Co to znaczy, że mieszkanie jest w stanie deweloperskim?

agent nieruchomości oprowadza młode małżeństwo po mieszkaniu w stanie deweloperskim

Jeśli poszukujesz mieszkania, z pewnością nie raz spotkałeś się z pojęciem stan deweloperski. Co ono oznacza? Termin ten nie jest do końca jednoznaczny, gdyż wiele zależy od firm deweloperskich, które oferują tego rodzaju mieszkania. W uproszczeniu pojęcie to oznacza pewien etap wykończenia nieruchomości. Na jaki standard można liczyć przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim? Sprawdź, co dokładnie kryje się pod pojęciem.

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Już wiesz, że stopień wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim może być różny. Zależy on od tego, jakie warunki oddania mieszkania zostały uwzględnione w umowie ze sprzedawcą. Zwykle przyjmuje się jednak pewne standardy, które powinny charakteryzować takie nieruchomości. Stan mieszkań w stanie deweloperskim bezpośrednio po zakupie powinien umożliwiać rozpoczęcie prac wykończeniowych. W związku z tym mieszkania na sprzedaż powinny mieć:

  • podłączone wszystkie instalacje, w tym instalację wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, elektryczną lub ewentualnie gazową oraz grzewczą,
  • wylane posadzki,
  • zamontowane okna wraz z parapetami oraz drzwi,
  • otynkowane ściany.

Musisz jednak pamiętać, że to, co dla Ciebie oznacza np. podłączenie instalacji elektrycznej, niekoniecznie może oznaczać to samo dla dewelopera. Przykładowo nie w każdym przypadku można liczyć na to, że rozprowadzenie instalacji obejmuje też montaż gniazdek i kontaktów. Analogicznie jest z pozostałymi instalacjami. Ponadto wiele firm deweloperskich oferuje różne standardy mieszkań w stanie deweloperskim, określając je np. jako podstawy stan deweloperski lub rozszerzony/zaawansowany. Ten drugi oznacza, że zakres wykonanych prac wykończeniowych będzie większy, ale jednocześnie też wrośnie cena takiej nieruchomości.

Warto przy tym zaznaczyć, że stan deweloperski wyraźnie różni się od wykończenia mieszkania „pod klucz”. To drugie pojęcie oznacza, że większość prac wykończeniowych realizuje deweloper, a mieszkanie po zakupie jest niemalże gotowe do zamieszkania. W przeciwieństwie do mieszkań w stanie deweloperskim mieszkania „pod klucz” mają np. pomalowane ścian, ułożone podłogi, zamontowaną ceramikę sanitarną czy też zabudowę kuchenną.