Usytuowanie względem stron świata jako ważne kryterium przy wyborze mieszkania

wybór mieszkania

Przy wyborze mieszkania pod uwagę bierze się kilka kryteriów. Lokalizacja, metraż, układ funkcjonalny i cena to najważniejsze z nich. W trakcie podejmowania decyzji o zakupie lokum nie należy pomijać też kwestii usytuowania nieruchomości względem stron świata. Okazuje się, że to kryterium ma duże znaczenie dla komfortu domowników, a także może wpływać na oszczędności związane z utrzymaniem mieszkania. O tym, dlaczego lokalizacja względem stron świata jest tak ważna przy zakupie, piszemy poniżej.

Dlaczego przy zakupie mieszkania warto uwzględnić usytuowanie względem stron świata?

Położenie mieszkania względem stron świata ma duże znaczenie w kontekście nasłonecznienia. To, w którym kierunku świata umieszczono okna, wpływa przede wszystkim na oświetlenie i jasność wnętrz. Dobrze doświetlone wnętrza np. w mieszkaniach w Myślenicach nie tylko wyglądają estetyczniej, ale mają też kluczowy wpływ na samopoczucie domowników. Dostęp do słońca poprawia nastrój i pobudza do działania. Zaciemnienie z kolei może wywoływać chandrę i potęgować depresyjne nastroje. Oprócz tego nasłonecznienie ważne jest też w kontekście energooszczędności. Im dłużej w ciągu dnia w pomieszczeniach jest jasno, a do wnętrza wpadają ciepłe promienie, tym mniej wyda się na sztuczne oświetlenie oraz ogrzewanie.

Jaki jest najlepszy układ mieszkania względem stron świata?

Przyjmuje się, że największy komfort zapewnia następujący układ pomieszczeń:

  • od strony północnej – garderoba, łazienka lub kuchnia

Okna od strony północnej w ciągu dnia zapewniają najkrótszy dostęp do światła. Najwięcej jest go od rana, dlatego od tej strony warto zaplanować kuchnię lub pomieszczenia, w których nasłonecznienie nie odgrywa znaczącej roli.

  • od strony południowej lub zachodniej – salon i pokoje dzieci

W pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu, takich jak salon czy pokoje dziecięce domownikom zależy na tym, by przez większość dnia wnętrza były dobrze doświetlone. W tym przypadku najwięcej światła zapewnia ulokowanie pomieszczeń od zachodu i południa.

  • od wschodu – sypialnie

W sypialniach kluczową rolę ogrywa światło wschodzącego słońca, które pełni funkcję naturalnego budzika. W związku z tym od wschodu najlepiej sprawdza się ulokowanie sypialni.