Czym jest wykończenie mieszkania pod klucz?

klucz do mieszkania

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Lokalizacja mieszkania będzie miała wpływ na dalszy komfort życia i ilość czasu, jaki będziemy musieli przeznaczać każdego dnia na dojazd do pracy czy dowożenie dzieci do szkoły. Duże znaczenie też ma otoczenie – czy sprzyja relaksowi, spacerom, a może w okolicy znajdują się ciekawe miejsca i atrakcje. Kolejną decyzją do podjęcia w związku z zakupem mieszkania jest to, czy kupić je w stanie deweloperskim czy wykończone pod klucz. Dowiedz się, co oznaczają oba terminy, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Mieszkanie pod klucz – co to oznacza?

Nieruchomość wykonana pod klucz to dom lub mieszkanie w pełni gotowe do zamieszkania. Oznacza to, że z chwilą otrzymania kluczy można się wprowadzić i już w tym momencie funkcjonalność pozwala na codzienne użytkowanie. Podłogi są całkowicie wykończone – położone są na nich płytki, panele lub inny materiał budowlany. Kuchnia i łazienka są przygotowane do tego, aby już można z nich było korzystać. W takiej nieruchomości zamontowane są już elementy takie jak drzwi czy grzejniki, a ściany są pomalowane. Nie istnieje już potrzeba przeprowadzania żadnych prac remontowych. Często też zamontowane są szafy do zabudowy. Wystarczy więc wstawić jedynie własne meble i dekoracje. W przypadku opcji mieszkania pod klucz można wcześniej ustalić z deweloperem jakich materiałów i w jakim przedziale cenowym chcemy użyć do wykończenia wnętrza. Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się też z wyższymi cenami.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Lokal w stanie deweloperskim jest wyposażony we wszelkie niezbędne media, takie jak: instalacja elektryczna, przyłączenia wodno-kanalizacyjne czy sieć ogrzewania. Stan mieszkania umożliwia natychmiastowe przystąpienie do prac wykończeniowych. Ściany są przygotowane do malowania, a podłogi do położenia na nich odpowiedniego materiału. Okna i parapety wewnętrzne i zewnętrzne są zamontowane. Wybór mieszkania w stanie deweloperskim daje o wiele większe możliwości w kwestii samodzielnego projektowania, urządzania wnętrza i wyboru użytych materiałów. Dzięki temu możesz sprawić, że zakupiona nieruchomość idealnie wpisze się w twoje potrzeby. Ty najlepiej wiesz, co jest potrzebne do tego, by twoje mieszkanie było funkcjonalne, wygodne i urządzone w zgodzie z twoim gustem. Jest to też znacznie tańsza opcja niż mieszkanie przygotowane pod klucz.

Podsumowując, zarówno zakup mieszkania wykończonego pod klucz, jak i mieszkania w stanie deweloperskim, mają swoje plusy i minusy. Jeśli zależy ci, aby mieszkanie było urządzone “po twojemu” i potrafisz wykonać drobne prace remontowe lub nie obawiasz się samemu zamówić ekipę remontową, to wybierz mieszkanie w stanie deweloperskim. W tym rozwiązaniu wszelkie najważniejsze prace są już wykonane, a więc tobie pozostanie już tylko wykończenie zgodne z twoimi upodobaniami.