Nowe mieszkania od dewelopera cieszą się rosnącą popularnością. Taki stan rzeczy nie dziwi, gdyż osoby decydujące się na taki zakup wymieniają wiele jego zalet. Z pewnością, gdy poszukujemy tego jedynego, wymarzonego mieszkania musimy wziąć pod uwagę wiele ważnych dla nas kwestii, jak dojazd do pracy, metraż, czy bliskość konkretnych punktów. Jednak czy ma to być mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego również jest kluczowe.
Jakie zalety mają mieszkania z rynku pierwotnego?
Jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego, to warto przede wszystkim zauważyć, że są to nieruchomości, których nie musimy remontować, a właściwie przerabiać usuwając to co zastaniemy, a zyskujemy możliwość urządzenia wszystkiego po swojemu, od zera. Kolejnym plusem jest obciążenie podatkowe, a właściwie jego brak. Mieszkania od dewelopera w przeciwieństwie do tych z rynku wtórnego zwolnione są z podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Jest to więc znacząca oszczędność.
Jako zaletę mieszkań od dewelopera wskazuje się również bardzo szeroki ich wybór, dopasowany do potrzeb każdego klienta. Możemy mieszkać w mieście, na obrzeżach, czy z dala od zgiełku. Ogródek, balkon, a może loggia – tutaj tez możliwości jest wiele, podobnie jak w kwestii dopasowaniu metrażu i rozkładu pomieszczeń. Warto również zauważyć, że w dzisiejszych aranżacjach przestrzenie wspólne domowników mają nieco innych charakter i funkcjonalność niż dawniej, w związku z tym tego zwykle szukamy jako klienci.
Co jeszcze wyróżnia zakup mieszkania od dewelopera?
Przede wszystkim deweloper udziela gwarancji tzw. rękojmi na sprzedawaną nieruchomość i jeśli pojawią się w mieszkaniu wady nie związane z jego eksploatacją to możemy żądać ich naprawy w ciągu 5 lat od podpisania umowy końcowej. Ponadto warto zauważyć, że nowe mieszkania od dewelopera są doskonałą inwestycją na przyszłość, gdyż zdecydowanie łatwiej jest je później sprzedaż lub wynająć. Jeśli więc zdecydujemy się na jego zbycie to z pewnością będzie to szybsze i korzystniejsze niż w przypadku nieruchomości, która miała już kilku właścicieli.