Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dokładnie przemyślana. Niezależnie od tego, czy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego należy się zastanowić nad metrażem, układem oraz usytuowaniem lokum na danej kondygnacji. I o ile mieszkanie z rynku wtórnego można obejrzeć w każdej chwili, o tyle nie zawsze jest taka możliwość przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, które zwykle w trakcie sprzedaży bądź rezerwacji jest w budowie. Wówczas do dyspozycji inwestorów pozostają jedynie plany architektoniczne. Jak prawidłowo interpretować oznaczenia na takich planach? O tym piszemy poniżej.
Jakie informacje można wyczytać z planów mieszkań?
Plan mieszkania to nie tylko precyzyjny zarys układu pomieszczeń i ich metrażu, ale także skarbnica informacji dotyczących ulokowania mieszkania względem stron świata, lokalizacji ścian nośnych i działowych, oznaczenia kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych, lokalizacji i wymiarów okien i drwi oraz rozmieszczenia liczników pomiarowych i osprzętu elektrycznego. Aby dotrzeć do tych informacji, nie wystarczy wziąć do ręki taki plan, gdyż nie są one podane bezpośrednio. W tym przypadku niezbędna okazuje się znajomość oznaczeń, dzięki którym można te informacje odczytać.
Najczęściej pojawiające się symbole i ich znaczenie:
– Strzałka z literą N – symbol ten niesie ze sobą informację dotyczącą położenia mieszkania względem stron świata. Wiedząc, gdzie znajduje się północ, łatwo odgadnąć, gdzie jest wschód, zachód i południe.
– Grube kreski wypełnione kreskami ukośnymi – to oznaczenie dla ścian nośnych. Ściany działowe z kolei to wszystkie te, które takiego oznaczenie nie mają.
– Linia przerywana – oznacza umieszczenie na planie belek nośnych, czyli tzw. podciągów.
– Przekreślony kwadrat lub prostokąt – symbolizuje kanały wentylacyjne.
– Linia przerywana i kropka – oznacza połączenie hydrauliczne.
– Wymiary podane w kółku wraz z literą P lub L – to dane dotyczące okien i drzwi. W kółku znaleźć można informacje o szerokości i wysokości otworów okiennych i drzwiowych, z kolei podane litery wskazują na kierunek ich otwierania (P – prawo, L – lewo).
– Kreska z półksiężycem – oznacza gniazdko elektryczne.
– Koło z dwiema liniami prostymi – symbolizuje włącznik światła.