Jak wybrać metraż mieszkania?

blok mieszkaniowy

Zakup mieszkania – czy to na własny użytek, czy pod wynajem – to decyzja poważna i wymagająca gruntownego przemyślenia. Jednym z jej elementów jest konieczność wyboru metrażu. Jakie czynniki powinniśmy wziąć tutaj pod uwagę?

Czym się kierować, wybierając metraż mieszkania

Wielkość mieszkania ma wpływ na wiele rzeczy – przede wszystkim na jego ostateczną wartość oraz komfort jego użytkowania. Dlatego warto starannie rozważyć zakup jeszcze przed dokonaniem transakcji. Jednym z czynników, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest liczba domowników.

Osoby mieszkające samotnie zazwyczaj nie potrzebują znacznego metrażu – w większości przypadków dobrym wyborem będzie więc 37 m2 z wydzielonym pokojem dziennym oraz aneksem. Niewielka przestrzeń będzie łatwa do utrzymania w czystości, a czynsz, rachunki i wymagana zdolność kredytowa – wystarczająco niskie dla singla.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy chcemy zamieszkać z drugą połówką. Choć wiele par decyduje się na lokal o niewielkim metrażu, w niektórych przypadkach może okazać się to niewystarczające – każdy z nas ma przecież własne wyobrażenie o komforcie i prywatności. Warto wtedy zdecydować się dwupokojowe wygodne mieszkanie o powierzchni 76 m2, wyposażone w loggię, balkon i antresolę.

Liczba domowników to jednak niejedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować. Zastanówmy się także nad trybem swojego życia oraz planami na przyszłość. Jeżeli np. chwilowo mieszkamy samotnie lub we dwoje, lecz w przyszłości chcielibyśmy założyć rodzinę, przestronny lokal będzie lepszym wyborem niż studencka kawalerka. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że z czasem nasze upodobania i aktywności mogą ulec zmianie. To, że obecnie większość czasu wolnego spędzamy, np. imprezując w klubach, nie oznacza, że za 10 lat nie staniemy się domatorami. Mieszkanie o niewielkim metrażu może wtedy okazać się zbyt ciasne.

Osobną kwestią jest zakup lokalu pod wynajem. Jeżeli pozwala na to stan naszych finansów, dobrym pomysłem będzie nabycie kilkupokojowego lokalu. Dzięki temu będziemy mogli wynająć każde z pomieszczeń innemu lokatorowi, co przełoży się na znaczny zysk. W przypadku niższego budżetu możemy również zdecydować się na niewielkie mieszkanie o powierzchni 29 m2, które urządzimy z myślą o pojedynczym wynajmującym.