Potrzeba połączenia dwóch mieszkań może być podyktowana na przykład powiększeniem rodziny czy chęcią stworzenia większej przestrzeni na wynajem. Zakup mieszkania w bloku wiąże się z pewnym ograniczeniem dotyczącym jego powierzchni, więc taka potrzeba jest zasadna. Należy jednak pamiętać, że nie można tego zrobić bez uzyskania stosownej zgody. Jakie formalności są niezbędne do przeprowadzenia łączenia mieszkań i jak powinny wyglądać takie prace?
Kto musi wyrazić zgodę na połączenie mieszkań?
Poszukując mieszkania na sprzedaż, inwestorzy zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na jego powierzchnię. Czasami jednak zdarza się tak, że jest ona niewystarczająca, wówczas pojawia się pomysł kupna dwóch lokali znajdujących się obok siebie, a następnie połączenia ich w jeden. Oczywiście jest to możliwe, jednak najpierw konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej.
Jest to podyktowane tym, że takie działania często wiążą się z ingerencją we wspólne części budynku, na przykład instalację elektryczną czy klatkę schodową. Musi ona przyjąć formę uchwały niezależnie od tego, czy mieszkania na sprzedaż znajdują się w małej, czy może w dużej wspólnocie. Niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na przebudowę.
Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek (razem z egzemplarzem projektu budowlanego i oświadczeniem o prawie do dysponowania każdym z mieszkań) we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Prace mogą się rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę i powiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Kiedy warto zdecydować się na połączenie mieszkań?
Nie każdy chce mieszkać w domu jednorodzinnym. Często jednak zdarza się tak, że rodzina poszukująca mieszkania potrzebuje sporej przestrzeni. Wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim, można wybrać dogodny metraż. Czasami jednak zdarza się tak, że jest on za mały. W takim przypadku warto rozglądać się za dwoma lokalami, które znajdują się obok siebie.
Ważne, aby z którejś strony dzieliła je ściana – mogą znajdować się obok siebie albo jedno może mieścić się nad drugim. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ w mieszkaniach to administracja budynku zajmuje się ogrzewaniem czy sprawami organizacyjnymi, a do tego zwykle znajdują się one w atrakcyjniejszej lokalizacji niż domy.